fbpx

06.08.2019

Przesyłki do Rumunii za pobraniem – zwrot COD na polskie konto

Jedną z cech charakterystycznych rumuńskiego rynku e-commerce są zdecydowanie płatności za pobraniem (z ang. Cash On Delivery – COD), w zależności od branży sięgające nawet 90%. Rumuński klient jak żaden inny w Unii Europejskiej wybiera właśnie tą płatność za zakupiony towar online. Do każdego e-rynku należy się dopasować, dlatego mamy tutaj dwie możliwości – skorzystać ze zwrotów pobrań na polski rachunek bankowy w PLN lub założyć konto bankowe w Rumunii. Założenie rachunku bankowego w Rumunii może być prostsze lub trudniejsze, w zależności czy zakładamy go na Działalność Gospodarczą czy na Spółkę. Dla wielu klientów, sprzedających przez sklepy internetowe bądź marketplace’y takie jak emag.ro, możliwość usługi pobrania jest wręcz niezbędna.

Paxy to pierwsza firma w Polsce umożliwiająca wysyłkę przesyłek za pobraniem do Rumunii, nie posiadając tam rachunku bankowego w RON do jego zwrotu. Wystarczy polski rachunek bankowy w PLN, aby otrzymać wartość pobrania po przewalutowaniu ze średniego kursu NBP.

Preferowane formy płatności w 15 krajach świata

Z badania przeprowadzonego w 2018 roku przez bank ING Bank w 15 krajach, na próbie ok. 15.000 respondentów wynika, że Rumunia jest krajem, w którym klienci najchętniej sięgają po tę formę płatności za przesyłki. Następne formy płatności to płatność kartą oraz PayPal. Rumuni wyprzedzili nawet Czechów, którzy od lat byli uznawani za wiodących w tej kategorii. Są również kraje, w których płacenie za przesyłkę dopiero przy kurierze odchodzi do historii. Tutaj zdecydowanie możemy wyróżnić naszych sąsiadów zachodnich – Niemcy jak i również Holandię, Włochy, Francję i Wielką Brytanię. We wszystkich tych krajach przeważają szybkie płatności firm lokalnych, paypal lub karty kredytowe.

W myśl zasady, że trzeba się dostosowywać do zasad panujących na danym rynku e-commerce, prosimy zapamiętać. Przesyłki za pobraniem w Rumunii to podstawa. Od teraz w Paxy masz możliwość wyboru gdzie chcesz mieć jego zwrot – na konto w Rumunii w RON czy na konto w Polsce w PLN.